County Closed

Please note that Junior County Closed information can be found in the Junior County Closed section.

BUCKINGHAMSHIRE SQUASH RACKETS ASSOCIATION

COUNTY CLOSED 2010/11

The Bucks County Closed Championships were held at Beaconsfield Squash and Racketball Club over the weekend of 14,15,16 January 2011.

The Dashwood Trophy for Men was won for the first time by Tom Power who was in invincible form against Alex Hartley winning comfortably 3-0.

The Ladies title (The Margot Lumb Trophy) was won by Sam Mueller for the second  time beating Natalie Machin (only 15 years old) by 3-1 in the final taking one and a half hours of enthralling and exhausting squash. Two players to watch for the future are Amy Jones who is only 11 years old who won the Ladies B Grade and Ben Sheldon who is 15 who won the Mens B Grade. However for sheer endurance the prize must go to Roger Hill who not only won the Mens C Grade but also ran in a charity half marathon on Saturday as well.

Howard Machin Chairman of Bucks SRA presented the trophies and prizes to all the winners.

The results are all shown below and Howard Machin commented that 50 men and women  had competed over the weekend many of whom were juniors and that promised much for the future of squash in Bucks.

Winner Runner-up Plate Winner Plate Runner-up
Ladies B Amy Jones Rachael Hamp Geraldine Ambrose Avril Blanchot
Mens C Roger Hill Joe Yerrell Edward Walker Patrick Barrett
Mens B Ben Sheldon Harry Gildersleve Frazer Labron Andy Walters
Ladies A (Margot Lumb Trophy) Sam Mueller Natalie Machin Heidi Leseur Sue Wright
Mens A        (Dashwood Trophy) Tom Power Alex Hartley Adam Edge Tor Stockdale

groupsenior

The Winners!

tom power and alex hartley
Mens Championships – Tom Power (winner) and Alex Hartley (runner-up)

sam mueller and natalie machin

Ladies Championships – Sam Mueller (winner) and Natalie Machin (runner-up)

ben sheldon and harry gildersleve

Mens B – Ben Sheldon (winner) and Harry Gildersleve (runner-up)

rachae lhamp and amy jones

Ladies B – Rachael Hamp (runner-up) and Amy Jones (winner)

joe yerrell and roger hill

Mens C – Joe Yerrell (runner-up) and Roger Hill (winner)

tor stockdale and adam edge

Mens Plate – Tor Stockdale (runner-up) and Adam Edge (winner)

heidi leseur and sue wright

Ladies Plate – Heidi Leseur (winner) and Sue Wright (runner-up)

frazer labron and andy walters

Mens B Plate – Frazer Labron (winner) and Andy Walters (runner-up)

geraldine ambrose and avril blanchot

Ladies B Plate – Geraldine Ambrose (winner) and Avril Blanchot (runner-up)

patrick barrett and edward walker

Mens C Plate - Patrick Barrett (runner-up) and Edward Walker (winner)